gdmats@gdmats.eu

Vysoká 28

Bratislava

81106

Slovensko

ÚDRŽBA A ČISTENIE SYNTETICKÝCH KOBERCOV, ROHOŽIEK a LOGO ROHOŽÍ

vysavani_GDmatsjpg

Najdôležitejšie pri starostlivosti o koberec je jeho pravidelné vysáva nie 2–3× týždenne. Je však pravdepodobné, že aj napriek pravidelnému vysávaniu bude koberec po určitej dobe javiť známky znečistenia. A vtedy treba koberec dôkladne vyčistiť, aby sa z odstránili hĺbkové nečistoty. Koberce s dlhším vlasom nevysávajte pomocou rotačnej kefy na vysávači.

Miestnosti, do ktorých svieti slnko väčšinu dňa, je vhodné zatieňovať (žalúzie, závesy). Najmä u kobercov z polypropylénového vlákna má slnečné svetlo vplyv na ich farbu a štruktúru.

Pri kusových kobercoch umiestnených na hladkom povrchu (PVC, vinylové podlahy a pod.) hrozí riziko pohybu koberca po podlahovej krytine. Odporúčame preto koberec fixovať protišmykovou podložkou.

Toto nariadenie neplatí pri kobercoch zaopatrených s protišmykovou

podkladovou gumou.


Preventívna údržba

Použite vo všetkých vchodoch rohožky – odstránia špinu a vlhkosť z obuvi. Rohožky je nutné pravidelne čistiť, aby sa samy nestali zdrojom znečisťovania koberca.

rucne-myti_GDmatsjpg

Čistenie suchou cestou

Používa sa prášok, ktorý má absorpčné vlastnosti. Prášok sa nasype

na koberec, zapracuje (aplikácia napr. výrobcom odporúčanou kefou),

nechá sa pôsobiť (podľa návodu) a následne vysaje. Táto metóda je vhodná na všívané a tkané koberce s kratším vlasom (s kobercov z bavlny). Pri kobercoch s dlhším vlasom hrozí nebezpečenstvo nedostatočného vysatia prášku, preto sa neodporúča.

prani_GDmatsjpg

Pranie kobercov a rohožiek

Koberce a rohožky, ktoré sú od výrobcu uvedené ako „pratelné“ a môžu sa

vyprať klasickým spôsobom v práčke pri max. teplote 30 °C. Na pranie odporúčame použiť tekutý prací prostriedok, určený na syn-

tetické vlákno. 

tepovani_GDmatsjpg

Čistenie mokrou cestou

Použiť možno špeciálne prostriedky na čistenie kobercov. Nikdy nepoužívajte zásaditý šampón, saponáty pre domácnosť alebo šampóny s obsahom čpavku. Dôležité je dodržiavať riedenie, prípadný silnejší roztok spôsobí problémy pri odstraňovaní samotného čistiaceho prostriedku z koberca. Čistiaci roztok sa rovnomerne nanesie na celú plochu koberca, nečistoty odstránite vlhkou handrou. Čistiť treba tak , dokiaľ sa z koberca vylučuje nečistota. Potom ho treba nechať úplne vyschnúť a nechodiť po ňom, kým nie je celkom suchý. Tento spôsob čistenia je vhodný pri celoplošne fixovaných kobercoch. Vzhľadom na to, že ide o textilný výrobok, pri voľne položených kobercoch hrozí riziko scvrknutia a zvlnenia.

mokre-tepovanie_GDmatsjpg

Strojové čistenie

Táto metóda používaná špecializovanými firmami spočíva vo vstrekovaní roztoku vlažnej vody a vhodného prípravku do koberca. Nečistoty sú unášané vodou, ktorá je takmer okamžite odsatá výkonným systémom mokrého vysávania. Strojové čistenie je vhodné na veľmi znečistené koberce a v kombinácii s čistením mokrou cestou sa dá do prijateľného stavu uviesť aj veľmi špinavý a opotrebovaný koberec. Pokiaľ použijete čistiaci stroj sami, treba dodržiavať návod a neprekročiť koncentráciu prísad uvedenú výrobcom, avšak pre správny výsledok odporúčame prenechať strojové čistenie odbornej firme.

Odstraňovanie škvŕn rôzneho pôvodu

Škvrny treba začať odstraňovať čo najskôr po ich vzniku, niektoré (napr. od vína, kávy, ríbezlí a pod.) sa odstraňujú len veľmi ťažko, pokiaľ nie sú odstránené ihneď.

Škvrny sa čistia smerom od okraja k stredu, nikdy ich nedrhnite silou. Dodržiavajte pracovné postupy uvedené na obale čistiaceho prostriedku. Po vyčistení je vhodné koberec dôkladne vysušiť (napr. fénom na vlasy). Ak ide o škvrny neobvyklého pôvodu (laky, lepidlá, živica…), radšej sa poraďte s odborníkom.

 

Chemické čistenie

nie je povolené